Obra Leniwa
Rzeka Obra Leniwa (prawy dopływ Obrzycy)
(szlak kajakowy Kręcko – Wojnowo ( Smolno Wielkie)
1. Długość szlaku – 18 km
2. Stopień rozwinięcia: 1,2
3. Spadek na szlaku: 0,05‰
4. Przepływ: 4,0 m3/sek
5. Powierzchnia dorzecza: …….. km2
6. Czas spływu: 1 dzień (4-5 godz.)
7. Skala trudności:
1) szlak łatwy, dla początkujących i spływów masowych (t 1)
8. Skala uciążliwości:
1) na odcinku Kręcko – Podmokle Małe – Babimost – Wojnowo nieco uciążliwy (u 2) ze względu na konieczność przeniesienia lub przeciągnięcia kajaków przez 3 zastawki i kilka niskich kładek.
2) na odcinku Wojnowo – Smolno Wielkie nieco uciążliwy (u 2) ze względu na stały jaz w Wojnowie
9. Skala malowniczości szlaku: szlak malowniczy (***)
10. Oznakowanie szlaku:
brak oznakowania szlaku
11. Infrastruktura turystyczna:
1) miejsca biwakowe: Wojnowo Miejsca te posiadają podstawową infrastrukturę: wiaty, miejsca na ognisko, sanitariaty oraz gastronomię
2) Wypożyczalnie kajaków: Wojnowo, Kargowa
Obra Leniwa (Gniła Obra), lewy dopływ Obrzycy, jest to rzeka typowo nizinna, która na skutek zabiegów melioracyjnych na początku XX w. (odcinek do Babimostu) i w latach 70-tych XX w. (odcinek za Babimostem) z rzeki meandrującej została zamieniona w prosty kanał. Obecnie w rejonie gminy Zbąszynek (powyżej Kręcka) na długości 5 km planuje się renaturalizację koryta ( przywrócenie meandrów) co spowoduje podniesienie poziomu wody o 1 m i przywróci warunki do rozwoju populacji wielu gatunków flory i fauny. Może dzięki temu wydłuży się szlak kajakowy. Obecnie Obra Leniwa dostępna dla kajakarzy jest od m. Kręcko. W większości przepływa przez szeroką dolinę porośniętą łąkami i jest niemal na całej długości uregulowana. Liczne zastawki w okresie niskiego stanu wody wymagają krótkich przenosek. Znaczna część rzeki znajduje się na obszarze chronionym „Natura 2000” i w granicach obszaru chronionego krajobrazu „Rynny Obrzycko – Obrzańskie”. Na szlaku 3 ciekawe miejscowości. Podmokle Małe ze skansenem dawnych maszyn rolniczych, Babimost z bogatą historią sięgającą XIII w. oraz Wojnowo z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi i neobarokowym pałacem, w którym obecnie mieści się szpital dla dzieci a w okresie międzywojennym właścicielami pałacu byli potomkowie dzisiejszej królowej Holandii. Szlak kajakowy liczy ok. 16 km (od Kręcka do Wojnowa). Na przepłynięcie tego odcinka trzeba poświecić 4 – 5 godz.
Opis szlaku
18,9 km – Kręcko, wieś w pow. świebodzińskim. Wodujemy kajaki przy moście drogowym. Szerokość rzeczki 5-6 m, głębokość ok. 0,5 m. Nurt wyczuwalny. Przed nami długie i proste odcinki aż do j. Wojnowskiego. Monotonię przerywają krzewy porastające brzegi i pochylone nad wodą, których gałęzie trzeba ominąć.
16,2 km – Podmokle Małe. Warto się ztrzymać na dłuższy postój zwiedzając skansen maszyn i urządzeń rolniczych. Znajduje się tam ponad 200 eksponatów narzędzi rolniczych, wiele z nich unikatowych, np. Sprawny kierat rolniczy. Jednak największą atrakcją jest odrestaurowany wiatrak typu koźlak z 1854 r.
14,4 km – jaz a następnie most kolejowy na linii Zbąszynek – Zielona Góra.
13,1 km – metalowy most na drodze polnej.
12,5 km – Babimost, zastawka i kładka dla pieszych.
12,2 km – Babimost, zabytkowy most drogowy w centrum miasta. Miejsce na odpoczynek. W pobliżu bar i sklepy. Lądować z lewej przy Skwerze Muzyków Ludowych. Warto odwiedzić znajdujący się nieopodal barokowy kościół pamiętający burzliwe i dramatyczne dla Babimostu czasy potopu szwedzkiego.W bocznym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, który prawdopodobnie powstał w XV w.
11,9 km – Babimost, most drogowy a wcześniej niski mostek, który nawet przy średnim stanie wody wymaga przeniesienia kajaków .
11,3 km – most drogowy na obwodnicy Babimostu. Z wysokości mostu piękna panorama Babimostu. Nieco dalej kolejny niski mostek wymagający przeniesienia kajaków.
9,1 km – zastawka zawsze wymagająca przeniesienia kajaków. Przenosimy z prawej 10 m, 200 m dalej most na drodze polnej.
7,9 km – Kuligowo, ostatni most przed j. Wojnowskim Wschodnim.
7,3 km – odpływ z przepompowni Kuligowo. Warto wpłynąć na krótki odpoczynek. Czysta woda zachęca do kąpieli.
6,9 km – ujście rzeki do j. Wojnowskiego. Okresowo można napotkać zatory z roślinności i niestety śmieci. Przy niskim stanie wody wypływ na jezioro silnie zamulony.
4,1 km – Wojnowo, most drogowy na przesmyku pomiędzy jeziorami Wojnowskimi. Po lewej plaża i wieś Wojnowo, po prawej ośrodek wypoczynkowy. Miejsca na dobry biwak. Chcąc płynąć dalej należy skręcić w lewo.
2,6 km – Wojnowo, wypływ na szlak szerokim kanałem. Przed wypływem plaża należąca do sanatorium. Dobre miejsce do kąpieli. Warto zrobić przerwę na zwiedzenie zabytkowego parku przypałacowego i samego pałacu, w którym obecnie znajduje się szpital rehabilitacyjno – leczniczy.
2,4 km – Wojnowo, jaz wymagający przenoski. Przenosić z prawej 20 m. Za jazem most na drodze powiatowej Wojnowo – Stare Kramsko. W pobliżu przenoski gospodarstwo rybackie. Możliwość zamówienia znakomitego wędzonego pstrąga.
0,3 km – most drogowy na drodze krajowej nr 32.
0,0 km – połączenie z rzeką Obrzycą. W prawo z nurtem pozna dopłynąć do Cigacic (ok. 4 godz.), w lewo pod prąd do Kargowej(ok. 1,5 godz.)
tekst i zdjęcia: Jerzy Jaszczak