Propozycje tras kajakowych
Spływy 1- dniowe
Spływ Obrzycą
1. Trasa krótka – 11 km (3 – 4 godz. płynięcia)
Szlak: Uście (plaża) – Kargowa (teren rekreacyjny)
Propozycja dla początkujących kajakarzy i dla organizatorów spływów firmowych. Szlak łatwy, malowniczy, praktycznie bez przeszkód. Z czystą wodą zachęcającą do kąpieli. Spływ rozpoczynamy na plaży przy polu biwakowym w Uściu, na którym funkcjonuje bar gastronomiczny. Płyniemy 200 m w prawo wzdłuż brzegu j. Orchowego do szerokiego na 20 m wypływu Obrzycy. Płyniemy po wodzie stojącej aż do jazu na końcu Uścia. Po drodze przepływamy pod drewnianym mostem łączącym miejscowości Tatarki z Uściem. Przed nami 3 km odcinek o charakterze łąkowym (liczne zakręty – meandry). Rzeka płynie szeroką doliną z ładnym widokiem na wieś Uście, ulokowaną wzdłuż prawego brzegu Obrzycy. Dopływamy do betonowego mostu na drodze gminnej Uście – Karszyn, by po 200 m dopłynąć do jazu. Obowiązkowo zatrzymujemy się w zatoczce z lewej strony 50 m przed jazem, by sprawdzić różnicę poziomów. Jeżeli nie przekracza 50 cm, można spłynąć ale jedna osoba w kajaku. Przy większej różnicy poziomów kajaki obowiązkowo przenieść za jaz. Za jazem 2 długie, proste odcinki ale rzeka niebawem zmienia charakter wpływając w obszary leśne. Rzeka znów meandruje. Po 2 km, po prawej stronie tablica upamiętniająca spływ Karola Wojtyły w 1960 r. Obok tablicy za zastawką znajduje się Kanał Dźwiński, który obecnie jest całkowicie zarośnięty. Wypływając z lasu po prawej zobaczymy wieżę ratusza i kościołów w Kargowej. To znak, że niebawem koniec spływu. Mijając most na drodze z Kargowej do Karszyna spływ kończymy przy pomoście na przystani kajakowej w Kargowej. Można tam rozpalić ognisko a w stanicy wodnej zamówić gorący posiłek.
Koszt wypożyczenia kajaka 60-80 zł/dzień z dowozem.
2. Trasa krótka „Na ryby” – 8 km (2-3 godz. płynięcia)
Propozycja dla początkujących kajakarzy i dla organizatorów spływów firmowych. Szlak łatwy, malowniczy, praktycznie bez przeszkód. Latem jedynym utrudnieniem w płynięciu może stanowić roślinność wodna. Z czystą wodą zachęcającą do kąpieli. Spływ rozpoczynamy na plaży terenu rekreacyjnego w Kargowej (Kargowska Copacabana). Po 500 m przepływamy pod przęsłem jazu i mijamy most drogowy na trasie Kargowa – Klenica. Kolejny most nieistniejącej linii kolejowej i niebawem po prawej stronie pojawiają się zabudowania wsi Chwalim. Mijamy most betonowy, jaz i most drewniany, za którym wieś się kończy. Rzeka meandruje płynąc wśród łąk, po prawej las. Kończy się las i niebawem po prawej stronie na zakolu rzeki pojawia się ujście Obry Leniwej. Wpływamy pod prąd, który jest ledwo dostrzegalny. Rzeczka lekko meandruje wśród trzcin i łąk. Dopływamy do mostu drogowego Wojnowo – Stare Kramsko a za nim po prawej gospodarstwo rybackie „Rybacka chata” z lokalnymi specjałami z ryb słodkowodnych (bar i sklep). Uwaga! Zakaz wpływania na teren gospodarstwa. Płyniemy dalej w kierunku jazu spiętrzającego wody Jeziora Wojnowskiego. Przenosimy kajaki z lewej strony i po chwili wpływamy na jezioro Wojnowskie. Płyniemy przy prawym brzegu, mijając pałac (sanatorium dla dzieci) i skręcamy w prawo docierając do pomostu przy plaży. Tu kończymy spływ.
Koszt wypożyczenia kajaka z dowozem 60-80 zł/dzień z dowozem
3. Trasa średnia – 14 km (4-5 godz. płynięcia)
Szlak: J.Wilcze (plaża przy Wikliniance) – J.Orchowe(Rudno) – Kargowa
Propozycja szlaku dla kajakarzy, którzy lubią przedzierać się przez krzaki, trzciny , przeciskać się pod drzewami, przeciągać kajak przez tamę bobrową. To tylko namiastka dzikiej rzeki w wersji mikro ale wrażeń sporo. Propozycja dla małych, zgranych grup. Przy większych grupach zalecamy usługę instruktora.
Spływ zaczynamy na plaży przy barze Wiklinianka. Płyniemy w kierunku wschodnim kierując się do wypływu cieku łączącego J.Wilcze z J. Orchowym. Na początek drewniany mostek, pod którym przepływamy chowając się w kajaku. Za mostkiem zaczyna się dziki, pełny niespodzianek odcinek szlaku. Wąsko, płytko, ostre zakręty, gałęzie wierzby szarej zanurzone w wodzie, ślady działalności bobrów a na koniec gęste trzcinowisko. Po pokonaniu zaledwie 500 m odcinka wielka ulga po wpłynięciu na długą zatokę j. Orchowego. Płyniemy przy prawym brzegu do plaży w Uściu. Tam konieczna przerwa na zasłużony odpoczynek i dalej płyniemy jak w trasie nr 1.
Koszt wypożyczenia kajaka 60-80 zł/dzień z dowozem
4. Trasa średnio długa – 17 km (4-6 godz. płynięcia)
Szlak: Świętno (parking leśniczówka Rudna Krzyż) – j. Orchowe – Kargowa.
Propozycja dla średnich i dużych grup. Szlak łatwy i malowniczy. Do pokonania 3/4 J. Orchowego.
Spływ zaczynamy przy parkingu na drodze wojewódzkiej Wolsztyn – Nowa Sól w okolicach Świętna na Południowym Kanale Obry. Na parkingu funkcjonuje bar ze świetną grochówka i flaczkami. Kajaki spławiamy przed mostem. Jesienią 2013 r. kanał został zmeliorowany i utracił swój naturalny charakter. Strome dotąd brzegi zostały spłaszczone i wzmocnione faszyną. Ponieważ kanał płynie przez duży kompleks leśny nie utracił swojego klimatu, kajakarze nie napotkają zatorów z roślinności wodnej. Na odcinku do J. Orchowego miniemy most kolejowy (teraz świetnie wyeksponowany) na nieczynnej linii kolejowej Wolsztyn – Nowa Sól, betonowy most na lokalnej drodze z Świętna do Rudna, pozostałości po przedwojennym jazie (przy niskim stanie wody koniecznie przeciągać kajaki!) oraz nowy jaz przed miejscowością Rudno( w przypadku spiętrzenia wody kajaki przenosimy z lewej strony). Wpływając na jezioro kierujemy się na południe w kierunku plaży w Uściu. Płyniemy przy prawym brzegu jeziora do plaży w Uściu i dalej jak w pkt. 1.
Koszt wypożyczenia kajaka 60-80 zł/dzień.
5. Szlak rzeki Obra Kopanica – Nowa Wieś Zbąska (14 km, 4-5 godzin na wodzie)
Opis szlaku
km 123 – początek szlaku kajakowego w Kopanicy przy moście drogowym na drodze krajowej nr 32
km 121 – jaz w Małej Wsi. Przy zamkniętych zastawkach przenosimy z lewej korzystając z wygodnych pomostów.
km 120 – kanał wpływa na tzw. rozlewiska, które są częścią j.Kopanickiego. Pod koniec lata bujna roślinność stanowi poważne utrudnienie w przepłynięciu tego odcinka. Należy szukać tzw. „drogi wodnej” wytyczonej przez słaby nurt. Ten obszar jest prawdziwym rajem dla licznego ptactwa wodnego i wędkarzy.
km 118 – wpływamy na j. Wielkowiejskie. Trzymamy się prawej strony by za chwilę przesmykiem wpłynąć na j.Chobienickie. Warto na chwilę odpoczynku zatrzymać się na wyspie dopływając od strony zachodniej.
km 115 – na końcu j. Grójeckiego po prawej dobre miejsce na biwak (pole biwakowe). Niecały kilometr dalej wieś Grójec Wielki do której dopływamy kanałem. Za mostem dobre miejsce na przystanek (pomost, wiaty turystyczne miejsce na ognisko).
km 110 – ostatni most drogowy przed Zbąszyniem w miejscowości Nowa Wieś Zbąska. Wpływamy w zatokę przed j. Błędno (Zbąszyńskim). Lądujemy z lewej na przeciw wiaty turystycznej. W głębi bar czynny w okresie wakacji.